Zanieczyszczenie rzeki Warty !

Aktualności | 2015-10-25 | Publikujący: Okręg PZW w Poznaniu

zanieczyszczenie środowiska

Informujemy, że w sobotę 24 października około godz. 11:00 doszło do wycieku nieznanej substancji do rzeki Warty na wysokości mostu Lecha w Poznaniu. Po interwencji wędkarzy jak i strażników Społecznej Straży Rybackiej powiadomione zostały odpowiednie służby tj. Policja, Straż Pożarna i Inspektorat Ochrony Środowiska. Służby te zlokalizowały źródło przedostawania się zanieczyszczenia do rzeki i podjęły stosowne działania. Niestety ilość zanieczyszczenia jaka dostała się do rzeki Warty wywoałała masowe śnięcie ryb.

Ze względu na brak informacji odnośnie rodzaju substancji jaka dostała się do wody i jej wpływu na zdrowie człowieka przestrzegamy przed możliwymi niebezpiecznymi skutkami spożywania zatrutych ryb.

Zwracamy się do Kół wędkarskich - opiekunów rzeki Wartry na odcinku od Poznania w dół rzeki o podjęcie wspólnie z Biurem ZO PZW w Poznaniu akcji usuwania skutków zanieczyszczenia tj. śniętych ryb.

Jednostki SSR jak i Koła, które już rozpoczęły stosowne działania, proszone są o monitorowanie sytuacji oraz o zebranie dokumentacji fotograficznej jak i przekazanie stosownych protokołów śnięć.

Zebrane ryby zostaną przekazane do utylizacji. Procedurę przekazania ryb do zakłądu utylizacyjnego proszę o uzgodnienie z Biurem ZO PZW w Poznaniu.

W związku z informacjami, jakoby wśród gatunków śniętych ryb były ryby prawnie chronione takie jak jesiotr prosimy o potwierdzenie tych informacji i dostarczenie identyfikatorów ryb jeżeli były to sztuki znakowane.