Podsumowanie działalności SSR w Okręgu Poznańskim

Aktualności | 2010-02-12 | Publikujący: Okręg PZW w Poznaniu

SSR

Na terenie naszego Okręgu w 2009 roku działało 423 Strażników wywodzących się z 12 powiatów jak i z 4 powiatów podległych pod inne Okręgi. Społeczna Straż Rybacka wykazała się wieloma skutecznymi akcjami przeciw kłusownictwu ujawniając wiele przypadków naruszenia przepisów.

Efektywność SSR w 2009r.:

- Przeprowadzono 2.017 kontroli
w tym
z udziałem PSR 43 kontroli
z udziałem Policji 98 kontroli
z innymi organami 60 kontroli
kontrole nocą 170 kontroli
- Skontrolowano 12.168 wędkujących
- Udzielono 684 upomnień
Skierowano do:
Sądów Koleżeńskich 101 zawiadomień
Sądów Grodzkich 3 wniosków
Policji, PSR 21 informacji o wykroczeniach

Zabezpieczono porzucone przedmioty służące do nielegalnego połowu ryb, które przekazano uprawnionemu do rybactwa, PSR, Policji; w tym następujący sprzęt:
- Wędki 31 szt.
- Sznury wielohakowe 9 szt.
- Sieci 106 szt.
- Klocki 21 szt.
- Pupy 46 szt.
- Inne 4 szt.
Współdziałając z Państwową Strażą Rybacką, Policją i innymi służbami nałożono 116 mandatów karnych na sumę 19.950,00zł.

Środki posiadane na ochronę wód są nieadekwatne do potrzeb. Nie ma możliwości pełnego wyposażenia poszczególnych strażników i grup w niezbędny sprzęt. W minionym roku brakowało: jednolitego umundurowania, łodzi, sonarów bocznych do wykrywania sieci, noktowizorów, latarek oraz szeroko prowadzonej kampanii na rzecz walki z kłusownictwem.

Uchwałą Zarządu Okręgu od roku 2010 strażnikom została stworzona możliwość otrzymania dotacji na potrzeby zwiększenia skuteczności i poprawy wyników swojej pracy SSR. Uchwała ta pomoże doposażyć strażników w sprzęt. Szacuje się, że w roku 2010 SSR otrzyma od Okręgu PZW w Poznaniu sprzęt na kwotę nie mniejszą jak 10.000,00zł.

Dużym problemem nad wodami jaki napotykają strażnicy jest agresja i arogancja wędkarzy. Jest ona potęgowana przez lekceważący stosunek to wykroczeń z RAPR przez wielu tzw. działaczy. Z wykroczeń niezmiennie przewijają się sprawy dotyczące łowienia ryb niewymiarowych, wędkowania na 3 wędki i zaśmiecania stanowisk wędkarskich. SSR w minionym roku skierowała poprzez Biuro ZO PZW w Poznaniu 90 zawiadomień o wykroczeniach Członków PZW.

Z wstępnej analizy danych zwraca uwagę większa efektywność działania SSR. Jednocześnie problem kłusownictwa oraz nie przestrzegania Statutu, regulaminów i zasad wędkowania przez Członków PZW jest bardzo duży. Potwierdza to liczba upomnień i zawiadomień o wykroczeniach oraz ilość zabezpieczonego sprzętu kłusowniczego. Wskazuje to na potrzebę doskonalenia i profesjonalizacji pracy SSR mając na celu szeroko pojętą ochronę wód znajdujących się w użytkowaniu rybacki-wędkarskim.