Akty prawne

Nagrywanie interwencji przez SSR jest zgodne z prawem

Akty prawne | 2012-06-03 | Publikujący: Społeczna Straż Rybacka

Pomysł wprowadzenia w życie nagrywania interwencji przez SSR PZW Kamienna Góra wywołał na różnego rodzaju stronach internetowych i portalach burzliwe dyskusje. Dziś 31.05.2012 roku otrzymaliśmy oficjalne stanowisko Państwowej Straży Rybackiej z dnia 29.05.2012 napisane na wniosek Ministerstwa Spaw Wewnętrznych dotyczące nagrywania i fotografowania sprawców wykroczeń i przestępstw wędkarskich oraz osób zachowujących się agresywnie wobec strażników SSR . Zadano pytania wysłane do Ministra Spraw Wewnętrznych:

1. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video sprawcę, który popełnia przestępstwo przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym? (w celu wykorzystania jako dowód w Sadzie?).
2. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video sprawcę, który popełnia wykroczenie przeciwko ustawie o rybactwie śródlądowym ( w celu wykorzystania jako dowód w Sądzie?).
3. Czy Strażnik Społecznej Straży Rybackiej może nagrać na nośnik video agresywne zachowanie wobec siebie osoby np. kontrolowanej (aby uniknąć ewentualnych pomówień sprawcy agresywnego zachowania) w celu wykorzystania jako dowód w Sądzie?
4. Czy takie nagrywanie (dokumentowanie) w powyższych przypadkach nie łamie prawa?

Otrzymane pismo informuje ,że Strażnicy Społecznej Straży Rybackiej mogą dokonywać nagrań obrazu i dźwięku przy użyciu kamer i innych urządzeń posiadających funkcję rejestrowania obrazu i urządzeń posiadających funkcję nagrywania dźwięku oraz sporządzania dokumentacji fotograficznej osoby lub osób, które popełniają przestępstwo lub wykroczenie przeciwko przepisom ustawy o rybactwie śródlądowym i przepisów wydanych na jej podstawie. Strażnik może również nagrać obraz video, uwiecznić dźwięk oraz robić zdjęcia osoby, która podczas kontroli zachowuje się agresywnie, a nagranie to ma służyć jako dowód poglądowy do sprawy dla Sądu Rejonowego, aby strażnik społeczny mógł uniknąć ewentualnych pomówień sprawcy w celu źle przeprowadzonej kontroli przez strażnika SSR. Osobę nagrywaną należy poinformować, ze jest nagrywana. Co najważniejsze osoba, która została poinformowana o wykonaniu takich czynności podczas kontroli nie ma prawa żądać , aby strażnik SSR zaprzestał wykonywania takiej czynności oraz osoba nie może utrudniać wykonywania tej czynności strażnikowi.. materiał wraz z zawiadomieniem o wykroczeniu i przestępstwie przesyła się do odpowiedniego organu ścigania. Dowody pozyskane poprzez utrwalenie dźwięku, obrazu lub dokumentacji fotograficznej nie mogą być upubliczniane i umieszczane na forach internetowych oraz przekazywane do publicznej wiadomości przez media bez zgody Sądu. Mam nadzieję, że powyższe rozwieje wszystkie wątpliwości i posłuży innym grupom Społecznej Straży Rybackiej działającej na terenie naszego Kraju. Poniżej podaję linki do pisma Państwowej Straży Rybackiej.

Aby przeczytać pismo wejdź w linki poniżej:

Żródło:

Forum SSR http://www.ssrksiaz.pl/forum/